קהילת חיים יחד

חכמת ההזדקנות מבקשת להביא משהו אחר, משהו חדש ושונה לייצר תהליך אינטגרטיבי אשר יחזיר את ההזדקנות להיות חלק מהקהילה.

בימים אלה פותחת תנועת  חכמת ההזדקנות בפעילות רב-דורית בפריסה ארצית כדי לקרב בין הדורות. אנו פותחים קורסים, מפגשי סאנגה לתרגול משותף, ריטריטים של כמה ימים בשיתוף עמותת תובנה ועוד.

שאיפתנו הגדולה היא להקים קהילה (סנגהה) רב–דורית של תרגול, שיח וחקירה, כדי לחוות מקרוב את היופי שקיים במפגשים בין דוריים. אנו מבקשים לחבר ולשלב בין חלקי האוכלוסייה השונים, ללא נפרדות וללא מחיצות.

במפגשים נחקור את ההזדקנות ויחס החברה אליה, כתהליך טבעי של החיים עצמם.  נחקור ארעיות, שבירות, נקודות השקפה, הכוונה, ואת המאמץ הנכון הנדרש לתוך ההתהוות ולתוך התהליך.   תוך בחינת נקודת ההסתכלות של הדהרמה. ניפגש יחדיו ללמוד את עקרונות הדהרמה ומה שלימד אותנו הבודהה להזדקנות מיטיבה. דרך תרגול והלימוד המשותף נפתח קרבה, הקשבה, הבנה והכלה למפגש הבין-דורי.

חכמת ההזדקנות פועלת בשיתוף עם דרור ישראל כדי לעצב ולממש מודל של קהילת חיים-יחד רב-דורית שמבוססת על הדהרמה, המחויבת לחיים של תשומת לב קשובה, תמיכה הדדית ועשייה חברתית.

המשימה שלנו היא ליצור מודל דיור רב-דורי בר השגה, הבנוי כקהילה תומכת שמנוהלת על ידי חבריה, כוללת אנשים צעירים ומזדקנים ושומרת על הזכות להזדקן בתוך הקהילה.

המעוניינות/ים להצטרף לקבוצה ולקבל עדכונים על התקדמות בהקמת הפרוייקט ומפגשים נא לכתוב ל- wisdomofaging@gmail.com או בטלפון: 0526108005

Image

רחל שקדי

מכתב אישי

לפני כתשע שנים הקמתי את “חכמת ההזדקנות” עם קבוצה קטנה של אנשים שהאמינו בדרך. ההתחלה הייתה בבית הסנגהה בת”א. הבנו אז (ואנחנו מבינים גם היום) שיש מקום להביא לתודעה של קהילת המבוגרים בארץ מתוך חכמת הדהרמה של המזרח, את העובדה שיש להתייחס לזיקנה כאל תהליך טבעי, שהכל משתנה וחולף ושאם נביא תשומת לב לדברים כמו שהם, ניפתח אל עולם טוב יותר. מאז למדנו, העמקנו, טיפחנו את התודעה ופגשנו את תהליך ההזדקנות יחד עם אלפי חברים לדרך בלב פתוח וחומל, אמיץ וסקרן. התנועה גדלה מאד ואנו מעורבים היום ביזמויות שונות שעל אחת מהן רציתי לספר לכם.

אני מובילה לאחרונה, במרץ רב יוזמה חדשנית לעצב ולממש מודל של קהילת חיים-יחד בקהילה רב דורית.

הרעיון נולד מתוך ראיית ההזדקנות כחלק טבעי ממעגל החיים ולכן יש מקום לבנות חברה בה ההזדקנות היא חלק מתוך הקהילה. המטרה היא לפעול, תוך עידוד ומימוש הפוטנציאל האישי הטמון בתהליך ההזדקנות לטובת הקהילה כולה.
במסגרת יוזמה זו, אני פועלת לעצב ולממש את המודל של קהילת חיים-יחד רב-דורית, המחויבת, לחיים של תשומת לב קשובה ולמעורבות חברתית. קהילה של זקנים וצעירים יחדיו – תוך שיתוף הדדי של הידע, הניסיון והכישורים העשירים שרכשנו לאורך חיינו, כל אחד בתחומו.
זהו פרויקט חלוצי ופורץ דרך בארץ ובעולם.

Image

תמיכה הדדית

כיצד יכולים להיראות חיים של תמיכה הדדית?

בכתבים המוקדמים של הבודהיזם מסופר על שלושה חברים ששוהים יחד בחורשה. ערב אחד בא הבודהה לבקר אותם ושאל איך הם מסתדרים. הם ענו שהם חיים יחד בתואם, בהערכה הדדית, ללא ריבים, כאשר הם מתמזגים כמו חלב ומים, ורואים אחד את השני בטוב לב.
מי שחוזר ראשון מהכפר עם מזון מכין את הכסאות לארוחה, מגיש מים לשתיה ולהדחת הכלים, ומניח את פח האשפה במקום. מי שחוזר אחרון אוכל את שאריות המזון אם הוא רוצה, ואם לא – הוא משליך אותן במקום ידידותי לסביבה. הוא מחזיר את הכיסאות למקומם, רוחץ את פח האשפה, ומטאטא את פינת האוכל. מי ששם לב שהתרוקנו המכלים של מי השתיה, או שהשירותים מלוכלכים, דואג לכך. אם כבד לו מדי, הוא קורא לחבר לעזור והם מרימים את המטלה בשילוב ידיים. ומידי כמה לילות הם יושבים ומשוחחים בענייני הרוח.
כך נוצרת ביניהם הרמוניה ותמיכה הדדית.

Image

קהילה (סנגהה) רב-דורית

תהליך ההזדקנות הנו תהליך טבעי שנובע מתוך מעגל החיים והמוות שכולנו חלק ממנו. מתוך חכמת הדהרמה שלימד הבודהא יכולים אנו להבין כי ההזדקנות מתחילה כבר מרגע לידתנו ומתוך ההבנה שהכל משתנה, קמל ונגמר נוכל להבין שככה הם חיינו.

בחמשת התזכורות לחיים ערים שלימד הבודהא מצוין: בתשומת לב אנו ערים – כל הדברים משתנים. הם מופיעים ואחר כך חולפים, מתפתחים וצומחים ואז דועכים.
בדרך הטבע, אני אזדקן – אין מנוס מזיקנה
בדרך הטבע, אני אחלה – אין מנוס ממחלה
בדרך הטבע, אני אמות – אין מנוס ממוות
בדרך הטבע, כל היקר לי ואהוב עלי ישתנה – אין מנוס מפרידה
מעשיי הם רכושי היחידי, הם הקרקע מתחת לרגלי, אין מנוס מתוצאות מעשיי.

אך כיום לצערנו, בחברה המערבית במיוחד נדחקת ההזדקנות לקרן זווית, והחברה בוחרת להתעלם, להדחיק ולהתייחס לזיקנה ולתהליך ההזדקנות כחלק נפרד שאינו שייך לה. האדם המזדקן של היום חש יותר ניכור, חוסר השתייכות והוא מקיים את שארית חייו בבדידות הרחק מחיי החברה והקהילה לה הוא היה שייך בעבר.

הזדקנות מודעת

חכמת ההזדקנות מעודדת הזדקנות מודעת ומבורכת בכבוד עצמי ובשלומות (wellbeing), ותומכת במימוש הפוטנציאל האישי לחיות חיים בעלי משמעות בנתינה וקבלה הדדית.

חכמת ההזדקנות מוקירה את ההון האנושי הגלום באנשים מזדקנים, שואפת להחזיר את הזיקנה למקום של כבוד בקהילה בין-דורית, ומזמינה לחיי זיקנה פעילים ומעורבים חברתית בסביבה ובקהילה בין-דורית תומכת.

חכמת ההזדקנות פועלת כדי לעצב ולממש מודל של קהילת חיים-יחד בין-דורית וקואופרטיבית, המחויבת לחיים של תשומת לב קשובה, תמיכה הדדית ועשייה חברתית.

כמו כן, היא מקדמת זכות להזדקן ולמות בבית בביטחון סיעודי והוליסטי.

Image

קוצרים ברינה- סדנה בהנחיית ד"ר רוני דוניץ

סדנה בנושא: התבוננות, העמקה ושיח על "התבונה של הגיל"

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

וקבלו את כל העדכונים


    דילוג לתוכן